En af de store er din første pengepræmie.
En anden er din første kvalifikation til videre spil i FNCS - Fortnites største turnering, og en slags Champions League.
Efter den seneste uge kan Skyboy nu sætte flueben ved begge milepæle. Og det er bare starten for det unge talent, ifølge hans coach Niclas 'kejseR' Guldbæk.
Skyboy spiller lige nu på vores Academy-hold, og er kommet op fra vores undervisnings-hold i Tricked Esport Club.
Læs mere om da Skyboy fik plads på Tricked Academy
Skyboy tog i weekenden et flot skridt i det notorisk komplekse turnerings-system i Fortnite.
Endemålet er de prestigefulde FNCS Majors, hvor der afholdes 5 i løbet af 2023 - med næsten 70 mio. kr. i præmiepenge.
Skyboy lykkedes med at kvalificerer sig til FNCS Weeks. Her gælder det om at samle "Series points" i 3 uger, som i sidste ende vil kvalificere dig videre. Vi hepper som altid på Skyboy.
I det ugentlige format "Cash Cup", kan alle og enhver give den gas og spille med om pengepræmierne - som ikke er af helt ligegyldige beløb.
I denne uges Cash Cup, hvor Skyboy spillede 'Solo', endte han på en flot 20. plads.
Præstationen udløste en pengepræmie til den unge spiller på 200 dollars.
"Alle på akademi-holdet har et talent og stort potentiale. Alle udvalgte har noget gemt i sig der skal findes frem og udfordres. Skyboy’s potentiale er kæmpe stort, og nu er han endelig ‘kommet ud af boblen’, og kan faktisk selv se og mærke alt, vi har arbejdet på, hvilket jeg er 100% sikker på giver ham blod på tanden." siger Niclas 'kejseR' Guldbæk
"Vi har lagt mange timer i det, og nu ser vi hvad talentudvikling kan gøre for disse unge talenter. Jeg er virkelig stolt af ham, og alt det arbejde han og de andre akademi spillere lægger i det.
"Mine forventninger er at Skyboy fortsætter i sin bane og bliver endnu mere motiveret (som han allerede var) på at vedligeholde sin meget stigende udvikling, og konstant søge at blive bedre og blive udfordret, både som person men også som spiller.
Læs mere om vores Fortnite-undervisning, hvor Skyboy gik, før han rykkede op på Academy